Active Building and Trades Retirees

Life Members - 50+ Years

Initiation - Retirement

  • Robert E. Williams         07/22/1954 – 04/01/2003
  • James Barnard              06/05/1958 – 07/01/1997
  • William E. Mathis Sr.     05/07/1959 – 05/01/2000
  • Russell E. Thompson    06/05/1961 – 01/01/1997
  • Dennis R. Ferguson       07/05/1962 – 04/01/2001
  • Larry W. Johnson           02/06/1964 – 09/01/2000
  • James B. Hatcher          03/05/1964 – 06/01/2000
  • Larry G. Kline                  10/01/1964 – 01/01/2001
  • Eugene L. Tyler               04/01/1965 – 06/01/2000
  • Bert E. Pickerill               07/15/1966 – 10/01/2000
  • Michael Carson              03/02/1967 – 01/01/2001
  • Leo H. Cole Jr.                04/06/1967 – 06/01/1998
  • Robert D. Hammack      05/04/1967 – 09/01/1996

Initiation - Retirement

  • Daniel R. Hatcher           01/06/1966 – 11/01/2004
  • Ronnie S. Corry              08/03/1967 – 05/01/1999
  • Arlyn R. Schwalb            09/05/1968 – 08/01/1995
  • Jack M. Llewellyn          09/04/1969 – 04/01/2005
  • Ronald O. Davenport     01/07/1971 – 05/01/1994
  • Larry L. Pohlman           12/02/1971 – 05/01/2005
  • James H. Yaeger           06/07/1972 – 01/01/2008
  • Terry L. Steinbach          10/05/1972 – 01/01/2005
  • Harlan D. Best                 01/04/1973 – 12/01/2000
  • Milford E. Ralph              03/01/1973 – 08/01/2004
  • Dennis Brown                 04/11/1973 – 07/01/1998
  • William R. Pickerill         04/23/1973 – 01/01/2001
  • Gary E. McDonough       02/07/1974 – 12/01/2006

40+ Years

Initiation - Retirement

  • Mark S. Bateman               06/07/1974 – 02/01/2008
  • James A. Randell               10/03/1974 – 12/01/2010
  • Gene W. Ray                        10/03/1974 – 04/01/2006
  • Roland W. Overmeyer        04/03/1975 – 05/01/2009
  • Reggie A. Sparks                05/01/1975 – 01/01/2004
  • Norman H. Moore               03/14/1977 – 09/01/2008
  • Dennis R. Barnard               09/01/1977 – 09/01/2000
  • Raymond S. Evans              09/01/1977 – 12/01/2009
  • Larry A. Farrell                     09/01/1977 – 01/01/2008
  • James K. Goltz                    09/01/1977 – 07/01/2005
  • Lawrence P. Graham           09/01/1977 – 01/01/2014
  • R. Dale Heathcott                09/01/1977 – 02/01/2005
  • William C. Metheny             09/01/1977 – 11/01/2009
  • James M. Baker                  09/07/1978 – 06/01/2008
  • Howard M. Jenkins            12/07/1978 – 05/01/2015
  • Ray E. Miller                          12/07/1978 – 01/01/2017
  • Steven F. Schroedter            12/07/1978 – 10/01/2010
  • Ricky L. Seely                        12/07/1978 – 02/01/2014
  • Dennis P. McGuire                 07/10/1979 – 10/01/2007
  • Timothy J. Wickenhauser    01/03/1980 – 07/01/2014
  • Boyd A. Johnson                   09/02/1980 – 01/01/2013
  • Dennis J. Bennett                  09/04/1980 – 11/01/2013
  • Jeffrey D. Cairns                    09/04/1980 – 01/01/2016
  • Mark C. Eberlin                      09/04/1980 – 12/01/2009
  • Harold D. Gray                        09/04/1980 – 09/01/2011
  • Mark A. Jehle                         09/04/1980 – 07/01/2013
  • William H. Klein                     09/04/1980 – 01/01/2006
  • Dana E. McGhee                    09/04/1980 – 04/01/2018
  • Glen O. Mueller Jr.                 09/04/1980 – 02/01/2006
  • Keith R. Ramseier                  09/04/1980 – 12/01/2018
  • Scott H. Schroeder                09/04/1980 – 03/01/2016
  • Bruce N. Scott                        09/04/1980 – 05/01/2017
  • John L. Battuello                   09/03/1981 – 04/01/2015
  • Larry R. Chapman                 09/03/1981 – 12/01/2009
  • Donald K. Faust                     09/03/1981 – 03/01/2017
  • Lonnie J. Hanneken             09/03/1981 – 02/01/2005

Initiation - Retirement

  • William E. Mathis Jr.            09/03/1981 – 02/01/2021
  • Tobin L. Myers                      09/03/1981 – 10/01/2017
  • Richard S. Bartosiak             03/04/1982 – 01/01/2016
  • Robert C. Branham               03/04/1982 – 06/01/2017
  • Robert L. Budde                    03/04/1982 – 12-01-2016
  • Michael L. Cerkoski              03/04/1982 – 11/01/2015
  • Layne C. Law                         03/04/1982 – 04/01/2016
  • Gilbert G. Moses                   03/04/1982 – 01/01/2015
  • Terry B. Murphy                     03/04/1982 – 01/01/2018
  • Lavern E. Rose                       03/04/1982 – 05/01/2013
  • Joseph W. Stabener              03/04/1982 – 10/01/2014
  • Mark D. Blasa                        10/07/1982 – 04/01/2015
  • Michael F. Collins                  10/07/1982 – 08/01/2018
  • Lonnie R. Eyers                     10/07/1982 – 01/01/2002
  • Ronald E. Heathcott             10/07/1982 – 12/01/2003
  • Greg Herbeck                        10/07/1982 – 02/01/2019
  • Kenneth A. Hoekstra            10/07/1982 – 07/01/2018
  • Craig S. Horyn                       10/07/1982 – 02/01/2014
  • Robert C. Jenkins                 10/07/1982 – 05/01/2016
  • Michael A. Toner                  10/07/1982 – 06/01/2015
  • Joe C. Paulfrey                     03/03/1983 – 07/01/2014
  • John R. Sanks                       03/03/1983 – 03/01/2015
  • Joseph J. Sido                      03/03/1983 – 05/01/2021
  • James L. Cole                       04/07/1983 – 03/01/2016
  • Timothy W. Rynders             04/07/1983 – 05/01/2014
  • Gerald J. Tillery                     04/07/1983 – 12/01/2016
  • Thomas E. Koehne               05/05/1983 – 07/01/2014
  • Junior R. Counts                   09/01/1983 – 12/01/2001
  • Mick Eberlin                           09/01/1983 – 02/01/2018
  • Byron Emde                           09/01/1983 – 05/01/2002
  • Jeffery Hewitt                        09/01/1983 – 09/01/2018
  • Charlie Pierce                        09/01/1983 – 11/01/2019
  • Robert M. Rotsch                  09/01/1983 – 09/01/2016
  • Steven H. Williams                09/01/1983 – 11/01/2015
  • Michael W. Williams             01/05/1984 – 01/01/2012

Under 40 Years

Initiation - Retirement

  • Geffrey A. Myers                 05/03/1984 – 12/01/2014
  • Chris Stanley                       05/03/1984 – 05/01/2017
  • Jerry D. Waters                    05/03/1984 – 07/01/2016
  • Greg Eubanks                      10/26/1984 – 10/01/2018
  • Gregory T. Heavner             10/26/1984 – 04/01/2012
  • Michael S. Howald              10/26/1984 – 01/01/2014
  • Stacy W. Rives                     10/26/1984 – 11/01/2014
  • Bart Schwalb                       10/29/1984 – 01/01/2020
  • Steve Giddings                    10/30/1984 – 11/01/2017
  • Ricky Collins                         01/03/1985 – 11/01/2021
  • Thomas J. Rizzi                   06/06/1985 – 01/01/2011
  • Hollace Bridges                   09/04/1986 – 06/01/2000
  • Victor A. Oltmann Jr.          09/04/1986 – 07/01/2012
  • William Belleville                 05/07/1987 – 07/01/2018
  • Jeffrey Chapman                05/07/1987 – 09/01/2021
  • Chris Elliott                          05/07/1987 – 01/01/2022
  • Herbert Frohock III              05/07/1987 – 2/1/2024
  • Gary J. Herbeck                  05/07/1987 – 12/01/2007
  • John M. Kravanek               05/07/1987 – 08/01/2016
  • Timothy Pickerill                 05/07/1987 – 10/01/2021
  • Lindell W. Thompson Jr.    05/07/1987 – 05/01/2011
  • Paul Budde                           09/06/1988 – 03/01/2018
  • Thomas Cerkoski                09/06/1988 – 03/01/2021
  • Robert W. Conreux              09/06/1988 – 09/01/2012

Initiation - Retirement

  • Clay Oulson                          09/06/1988 – 02/01/2021
  • Curt Strader                          09/06/1988 – 01/01/2021
  • Charles Toner III                  09/06/1988 – 04/01/2020
  • Robert Zarges                      09/06/1988 – 10/01/2021
  • Timothy Horn                       10/17/1988 – 01/01/2018
  • Kelly Frillman                        05/01/1990 – 03/01/2000
  • Daniel Toohey                       01/10/1991 – 10/01/2023
  • Thomas Davis                       02/01/1995 – 08/01/2020
  • Robert Harrelson                  02/01/1995 – 03/01/2022
  • Gary Hessenauer                 02/01/1995 – 11/01/2021
  • Roger Owen                          02/01/1995 – 02/01/2019
  • John Paulda                         02/01/1995 – 11/01/2021
  • Pat O’Gara                            02/08/1995 – 02/01/2018
  • Charles S. Johnson            11/01/1995 – 12/01/2006
  • Shawn M. Barnard              12/01/1998 – 04/01/2023
  • Bradley H. Kline                   12/01/1998 – 05/01/2010
  • Matthew Stieren                  05/01/2001 – 01/01/2021
  • James B. Cavasher             09/09/2005 – 08/01/2009
  • Curtis Diel                             10/01/2008 – 09/01/2021
  • Greg Capobianco                10/01/2008 – 01/01/2021
  • Brian Elliott                           01/02/2008 – 04/01/2018
  • Jay Palmer                           01/02/2008 – 04/01/2021
  • Steve Yotter                          01/02/2008 – 04/02/2018
  • Thomas Kuhn                      11/01/2008 – 04/01/2020